Každý student jistě někdy polemizoval nad tím, zda je jeho styl učení dostačující a jestli by náhodou nebylo lepší, se učit jinak. Já, jakožto studentka vysoké školy, se nad tímto tématem také často zamýšlím. Přišla jsem tedy na pár tipů, jak tomu našemu mozku pomoci, aby se lépe koncentroval.
Kapitoly článku
V jaké části dne se učit?
Jako první bod bych zmínila určit si, v jaký čas se soustředíme nejlépe. Někdo se raději učí ráno, někdo odpoledne a ti vytrvalí se nejlépe učí v noci. Toto je velmi důležité si uvědomit, protože by nebylo efektivní, kdybychom nad učením usínali a nebo pořád přemýšleli, co bude dnes k obědu.
Plán učení
Pokud se jedná o učení například na přijímací řízení, maturitu a nebo zkoušky na vysoké škole, je dobré si udělat plán učení. Je dobré si sepsat třeba na papír, jaký den se chcete učit a který předmět. Nebudete tak mít stres z toho, že se na něco nestihnete naučit.
Zajistit si klid a ticho
Pokud se máme naučit danou látku co nejefektivněji a co možná i nejrychleji, je důležité si na to vyhradit svůj prostor a klid. Pokud vás bude pořád někdo nebo něco rušit, budete myšlenkami odbíhat od učiva. Co se ticha týče, tam je to individuální. Mnoho studentů se rádo učí s hudbou, ať už je to žánr vážné hudby, nebo popu. A potom jsou také studenti, kteří musí mít naprosté ticho. Proto je dobré si uvědomit, co vyhovuje právě vám.
Jídlo a pití
Před učením je dobré se najíst, ale ne se přejíst. S prázdným žaludkem se potom hůře soustředíme a pokud jsme přejedení, tak se nám chce naopak odpočívat a nejsme tolik efektivní. Proto doporučuji se najíst a za chvíli se pustit do učení. Nezapomínejte ale na pitný režim, ten je moc důležitý. Dejte si ke stolu konvičku s čajem či kávou, vodu a pijte.
Přestávky
Přestávky jsou nutnost. Pokud chcete, aby vaše snaha přinesla ovoce, musíme taky umět odpočívat. Například když se plánujete celý den učit, učte se třeba dopoledne dvě hodiny, potom si dejte pauzu na oběd a pokračujte zase po obědě. Já osobně si dávám pauzu co 2 hodiny. Může to být protažení těla, krátká procházka a nebo se věnování se domácnosti.
Shrnutí
Pokud chcete vědomosti dostat do tzv. dlouhodobé paměti, tak si danou látku vícekrát opakujte a učte se průběžně. Čím více smyslů u učení budete používat, tím lépe se vám bude látka pamatovat. A také nezapomínejte na výše zmíněné body a uvidíte, že bude vaše učení efektivnější.