Psát čtivě, srozumitelně a bez chyb… Vytuňte svůj psaný projev! Hodí se pro texty pracovní, stejně jako pro texty umělecké. Píšete-li profi, nebo jen tak do šuplíku, určitě vám článek přijde vhod.
Kapitoly článku
Pozor na pravopis
Pravopis a interpunkce je jedna z prvních dvou věcí (ta druhá je vizuální úprava), kterých si každý hned všimne. Co s tím? Textové editory, jako například MS Word, nám podávají pomocnou ruku. Nejsou všemocné, ale dokážou ušetřit spoustu problémů. Všímejte si nabídnutých oprav, často zachytí i tolik obávané čárky. Pokud si nejste jistí určitým slovem, využijte internet. Praktické jsou také příručky a slovníky.
Setkala jsem se s tvrzením, že psaný projev (stejně jako šaty) dělá člověka. Bohužel. Nezáleží na tom, jací jste uvnitř. Pokud se budete prezentovat s chybami, druzí vás při první příležitosti rádi smetou ze stolu a novou šanci nedostanete.
Za sebe mohu jen doporučit tyto tištěné pomocníky:
Pište správně česky (poradna šílených korektorů)
- Od dvojice autorů Dalibor a Petr Behúnovi. Tuto publikaci doporučuji na prvním místě. Je přehledně rozčleněná na jednotlivé kapitoly, psaná nesmírně čtivě a velice vtipně. Učíte se, aniž o tom víte. Největším přínosem je praktičnost – nejsou tam žádné hlouposti či zbytečné odbočky. Autoři se zaměřili na jevy, v nichž běžný člověk nejčastěji chybuje, a mluví za ně praxe.
Pravidla českého pravopisu
Slovník českých synonym
Průvodce českou interpunkcí
Od šestky do devítky
- Já vím, já vím… Jednodušeji už to ale nejde.
Úprava textu
Věřte mi, že všem textům prospívá úprava, jako je zarovnání, nadpisy, odstavce, odsazení prvního řádku, čísla stránek, apod. Dejte si na tom záležet. Zabere to maximálně deset minut a výsledek je hned o 1000 % lepší!
Stylistika
Nevím, jakým způsobem tvoříte vy, ale za sebe mohu doporučit následující. Když máte dopsáno, pomalu a pozorně čtěte.
Upravte:
- často se opakující slova (zejména slovíčko „který“) – tady hřešíme všichni;
- nadměrné používání přívlastků a příslovcí;
- větnou stavbu a slovosled;
- pleonasmy – nejlepším vysvětlením je příklad: oba dva (oba znamená dva, netřeba používat oba dva výrazy J), nasadit si klobouk na hlavu (kde jinde se klobouk nosí?);
- zkracujte – snažte se vyhnout komplikovaným souvětím (eliminujete tím problémy s čárkami), zkracujte všude, kde je to vhodné.
Kontrola typografie
Máte-li v textu přímou řeč, zkontrolujte její správnost včetně použití uvozovek. Víte, kde se používá pomlčka a kde spojovník? Projeďte si na konci řádků jednoznaková slova (a, k, s, …), nemají tam co dělat. Pohlídejte si mezery.
Hlasité čtení
Hlasité čtení pomáhá, když chcete zjistit, jak je text plynulý a jak vám zní. Odhalíte nepodárky, při nichž se v přednesu budete zadrhávat. Všimnete si i jiných chybek, které vám při čtení „v duchu“ unikly.
Královský sýr
Texty jsou jako sýry. Čím déle leží, tím jsou lepší. Mozek je zrádný orgán a často jede „na paměť“. Když mu však od napsaného dopřejete odpočinek (alespoň den), podaří se vám odhalit více chyb. Nejtěžší je opravit vlastní veledílo.
Moje rada:
Čtěte text od konce po jednotlivých slovech. Narušíte tím dějovost a nebudete sklouzávat ke stylistice. Čtení od konce je vhodné při hledání překlepů a hrubek, ale najdete i chybějící čárky (lépe se soustředíte na strukturu souvětí a na vztahy mezi jednotlivými větami).
Betačtení
Pokud píšete beletrii, apeluji na vaše svědomí a schopnost sebekritiky. Každý autor si myslí, že je jeho dílo NEJ. Bohužel tomu tak není. Nikdy. Schopní betačtenáři jsou VŽDY přínosem. Upozorní vás na věci, jichž si sami nevšimnete, ba dokonce by vás ani nenapadly. Jsou vaše druhé oči. Víc hlav, víc ví. Všimnou si překlepů, zapomenuté hrubky, chybějící čárky. Poradí s vhodnějším výběrem slov, ozvou se, když najdou naprostou kravinu. Jsou-li upřímní a myslí-li to s vámi dobře, zavčas vám oznámí, že větší blbost ještě nečetli. Vy si tak ušetříte pořádnou ostudu.
Děkuji, že jste dočetli až sem. Jak všichni víme, volný čas je drahý. Snad vám byl článek k užitku. Máte další dobré nápady? Děláte to jinak? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentáři níže.