Jste v posledním ročníku na střední škole a čeká vás kromě maturitní zkoušky také proces přijímacího řízení na vysokou? Nejste si zatím jistí, jaký obor by pro vás byl tou nejlepší volbou? V následujícím článku vám nabídneme několik jednoduchých tipů, které vám pomohou s výběrem nejlepší varianty.
Kapitoly článku
Soukromá nebo státní škola
V současné době můžete vysokoškolské vzdělávání v České republice absolvovat na státních i soukromých vysokých školách. V případě státních škol máte do věku 26 let studium hrazené od státu. Pokud se rozhodnete pro školu soukromou, budete muset za každý semestr nebo rok odvádět předem stanovenou částku.
Volba oboru
Pokud máte vybráno, zda chcete studovat státní nebo soukromou školu, můžete se přesunout k výběru konkrétního studijního programu a oboru. Kompletní nabídku najdete vždy na stránce vybrané univerzity nebo konkrétní fakulty.
Obtížnost přijímacího řízení
Přijímací řízení o vybraném oboru často mnoho napovídá. Pokud je opravdu obtížné a ke studiu se dostane pouze zlomek přihlášených studentů, pravděpodobně bude vyšší i obtížnost daného programu obecně.
Statistiky přijímacích řízení bývají často také transparentně dostupné na webových stránkách škol.
Míra úspěšnosti ukončení
Neméně důležitým ukazatelem by pro vás měla být úspěšnost řádného ukončení oboru. Některé studijní programy totiž nekladou příliš vysoké nároky u přijímaček, ale následně mají jejich studenti výrazné problémy s průchodem studia.
Zpětná vazba od současných studentů
Po zjištění všech zmíněných informací pro vás může být výbornou zpětnou vazbou také kontakt se současnými studenty daného oboru. Zkuste se s nimi spojit a vyžádejte si od nich informace o obtížnosti a dalších specifikacích.
Autor článku
Adam Boček – redaktor webu Spotřebitelov.cz, který se kromě psaní článků o technologiích a spotřebičích věnuje aktivně sportu a studiu Žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně.